PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamster Nedir?


hamsteradmin
01-01-2009, 02:14 AM
Hamster Nedir?

Altın hamster (Mesocricetus auratus), Suriye hamsteri olarak da bilinir, Cricetidae familyasından bir kemirici türü.

Hamsterin hikayesi 1930 yılında, Hebrew Üniversitesi Zooloji Dalı öğretim üyelerinden Prof. Jerusalem'in bir dişi hamster ve 12 yavrusunu Suriye yakınlarında bir kasabada bulmasıyla başlamıştır. Aynı üniversitede görevli Dr. Ben Menahem bu yavrulardan 2 dişi ve bir erkeği alarak üretmiştir. Böylece insan eli altında üretilen ilk hamster yavruları elde edilmiş oldu. Dr. Menahem'in sahip olduğu bu hamster ailesi, bu gün tüm dünyadaki evcil hamsterlarin atası olarak kabul edilmektedir. Bu genç yavrular 1931 yılında bilimsel ve tıbbi araştırmalarda kullanılmak üzere Amerika ve İngiltere'ye gönderildi.

Orijinal hamster, yani değişik renk ve tüy varyeteleri elde etmek amacıyla üretilmeye başlanmadan önceki hamster, kısa, yumuşak tüylü ve sarımsı kahve rengiydi. Sırtında ve yanaklarında siyahımsı lekeler vardı ve karın bölgesi gri-beyaz renkteydi. Şu anda pet hayvanı olarak evlerde beslenen, değişik renk ve tüy uzunluğu olan hamsterlar sonradan yapılan selektif üretim çalışmalarıyla elde edilmiştir.

Yaşam alanı

Avrupa'da ve Asya'nın batısındaki [tarım] alanlarında ya dabozkırlarda, toprağın altında kazdıkları karmaşık yuvalarda yaşarlar. Yuvada tabanı otlarla kaplı odalar ve kışlık yiyeceklerin saklandığı depolar vardır. Genellikle meyve, sebze ve tahılla beslendikleri için bazen tarım alanlarına zarar verebilirler. Öte yandan baykuş, atmaca, kakım ve gelincik gibi hayvanlara yem oldukları gibi insanlar tarafından da avlanırlar.

Özellikleri

Hamsterın derisi vücuduna tam yapışmış değildir, esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Gözleri parlak ve tam yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden hamsterlar iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak vardır. Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir. Boyları 10 15 cm ağırlıkları 150 gr civarındadır.

Yaşam şekli

Yaklaşık 2 yıl yaşarlar. Renk körü oldukları gibi görme duyuları fazla gelişmemiştir; buna karşılık duyma, koku alma duyuları süperdir. Bu nedenle çok yüksek seslerden hoşlanmazlar. Hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran en ilginç özellikleri yanaklarındaki keseleridir. Hamsterler yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvasına taşıyarak yuvasında depolar. Bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde biter. Bir hamster kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilir. Kimi zaman bu keselerde korumak amacıyla yavrularını bile taşırlar. Hamsterların bir diğer ilginç özelliği de kendi dışkılarını yemeleridir. Bunun nedeni sindirim sistemlerinin ilk seferde yiyecekteki besin maddelerini tam olarak ayrıştırıp onlardan tam yararlanamamasıdır.

alıntıdır.

xSoS
07-11-2009, 12:17 AM
Teşekkürler Arkadaşım Okumayı Sevmeyen Biri Olarak Bütün Konularını Zevkle Okuyorum.

hamsteradmin
07-11-2009, 01:53 AM
Ne güzel :)

xSoS
07-11-2009, 01:59 AM
Demi :) Bide Şu Özel Mesajıma Cevap Versen Msn Olayı Bİşi Sorcam Da ?

Pamuk V Armi
12-08-2009, 02:19 AM
taa ozamanlarda keşfedilmiş.vayy bee.

minnoş-binnoş
02-27-2010, 05:39 PM
arkadaslar oncelıkle merhaba...
Ben buraya Yeni üye oldumm

benımde 7 aydır Minnoş iLe Binnoş"m var...binnoş erkek minnoş dişi....ılk aldıgımda kücücük bıseydı....ve cok sakındı benımkı sevdıkce hırcınlastı...hanı boyle onu yıyesın gelıyo dımı..ama cok yanlıs ....ılk olarak sesıme alıstı..sonra kokuma bayıldı....artık napıyo bılıyo musun...sesımı duydugunda hemen cıkmak ıcın hazırlanıyo cunku onu cıkarıcamı bılıyove kapısının oraya tırmanıp benı beklıyo...saldıgımda ıse hıc sevmıyorum ..kendısı yanıma gelıyo...cunku onceden her sakdıgımda onu bı koseye kadar yıyecekle cekıp beslıyodum...sımdı alıstı yanımda ustumde gezınıyo...

mesala bıde soyle bısey dumustum...onu bellı bı yere koyup adını her tekrarladında yıyecek uztıyosun..o da kalkıyo tabı..sonra bunu hergun yapıyosun...ve adını soledıgınde ayaga kalkıyo..ve sonunda tabıkı fıstıgını vemeyı unutma ada uzulmesın......ki aya kalktıklarında bence dunyanın en tatlı seyı onlar oluyor.

ayrıca unutmadan....onu elıne alırken ..ellerını ustune kapatma .tam tersı ellrını alttan gecırerek al kı alısn ve kormasın..yukardan ellerını gorunce kacmaya kalkar ve alısmaz...asagıdan gecırerek aldında zaten ne oldugnu anlamıyo...

kolay gelsın herkese....

hamsteradmin
02-27-2010, 06:26 PM
Merhaba minnoş-binnoş :) Hamsterlarının isimlerine bayıldım :D Hamsterını nasıl alıştırdığınla ilgili paylaştığın için teşekkür ederiz :) Bu mesajını hamsterı alıştırmak başlığına taşımayı düşünüyorum. Tanışma bölümümüze ve diğer bölümlere de yazabilirsin, profilinden albüm oluşturabilirsin. Sevgiler

youngboiy
04-11-2010, 12:01 PM
gerçekten açıklamalar sayesinde hamsterkara fare diyenlere okkalı bir cevap hakkım doğuyor ne kadar güzel tşk

Candy
06-09-2012, 12:26 PM
Bilgiler için saol Adminim. :)